JUR 3665 Transaksjonscase
JUR 3665 Transaksjonscase
Formålet med dette kurset er å gi studentene en grunnleggende forståelse for hvordan selskapstransaksjoner foregår i praksis. Virkemidlet for å oppnå dette formålet, er at studentene får som oppgave å fremforhandle en aksjekjøpsavtale fra kjøperposisjon i en auksjonsprosess. I denne prosessen skal studentene presenteres for en mest mulig realistisk prosess. Dette inkluderer å ta stilling til en rekke praktiske, teoretiske og strategiske spørsmål og utfordringer som oppstår i forbindelse med oppkjøp av selskaper («M&A-prosesser»), slik som for eksempel due diligence, utarbeidelse av avtaleutkast og forhandlinger, ulike godkjennelser og betingelser for gjennomføring, pris og finansiering, garantier, m.m.
Etter gjennomført kurs skal studentene ha en god forståelse av
- De ulike modellene for oppkjøp
- Reglene knyttet til kjøp og salg av aksjer
- Kapitalforhold i selskaper knyttet til oppkjøp og betydningen for prisfastsettelsen
- Strukturen i kjøpsavtaler
- Risikohåndteringen ved oppkjøp av selskaper
- Forholdet mellom garantier og skadesløsholdelser
- Overdragelsesmekanismen – forholdet mellom signering og overdragelse («closing»)
Etter gjennomført kurs skal studentene tilegne seg, og utvikle evnen til å:
- Utarbeide avtaleutkast og revidere avtaler
- Forstå og vurdere de juridiske og strategiske stadiene i en aksjeselskapstransaksjon
- Forstå den juridiske håndteringen av risiko ved oppkjøp av selskaper
Etter gjennomført kurs skal studentene ha forbedret evnen til å anvende kunnskap om rettsregler de har tilegnet seg så langt i studiet på en case om kjøp av en virksomhet. Gjennomføring av kurset vil utvikle evnen til å vurdere den gjensidige dynamikken mellom kommersielle vurderinger og juridiske resonnementer.
Kurset er bygget opp rundt et «case», som involverer
- Gjennomgang av «term sheet»
- Selskapsanalyse/due diligence og gjennomgang av datarom
- Utvikling og revidering av aksjekjøpsavtale
- Forhandling med selger
Kurset gjennomføres intensivt med en blanding av forelesninger, gruppearbeid og forhandlinger over tre uker fra og med semesterstart.
Kurset vil begynne med en samling hvor caset utdeles og forklares, og hvor det vil bli gitt en detaljert forelesning om de ulike stadiene av og vurderingene ved gjennomføringen av et selskapsoppkjøp i form av en auksjonsprosess. Studentene vil bli inndelt i grupper, hvor de skal innta rollen som budgivere. Studentene vil få tilgang til avtaleutkast fra selger og et datarom, hvor de nødvendige opplysningene om målselskapet fremkommer. Etter arbeid med datarom, vurdering og revidering av avtaleutkast, vil det også avholdes forhandlinger med selger, representert ved advokatfirmaene Thommessen og Wiersholm. Underveis vil studentene også få forelesninger over relevante emner av både teoretisk og praktisk art. Ved levering av bud og avtaleutkast, skal det også skrives et kort notat, hvor studentene presenterer avtaleutkastet sitt og forklarer hvordan de har vurdert de ulike problemstillingene.
Kontinuasjon er kun mulig ved neste gjennomføring av kurset, og studentene må da gjennomføre kurset på nytt med ny gruppe.
Forbehold
Avvik i undervisnings- og eksamensformer kan forekomme dersom eksterne rammebetingelser eller uforutsette hendelser tilsier dette.
Vurderinger |
---|
Eksamenskategori: Innlevering Vurderingsform: Fil-innlevering PDF Eksamen/innleveringssemester: Første semester Vekting: 100 Gruppering: Gruppe/Individuell (3 - 4) Varighet: 3 Uke(r) Kommentar: Innleveringen skal bestå av casebesvarelse, og leveres rett etter at undervisningen er avsluttet. Eksamenskode: JUR 36651 Karakterskala: ECTS Kontinuasjon: Eksamen ved neste kursgjennomføring |
Aktivitet | Varighet | Kommentar |
---|---|---|
Undervisning | 8 Time(r) | 4 økter á 2 timer |
Tilbakemeldingsaktiviteter og veiledning | 12 Time(r) | |
Studentenes eget arbeid med læringsressurser | 70 Time(r) | |
Gruppearbeid / oppgaver | 55 Time(r) | |
Eksamen | 55 Time(r) | Transaksjonscase som leveres rett etter avsluttet undervisning. |
Et kurs med 1 studiepoeng tilsvarer en arbeidsmengde på 26-30 timer. Et kurs på 7,5 studiepoeng tilsvarer derfor en arbeidsmengde på minimum 200 timer.